Czy mogę ubierać się o kredyt hipoteczny?

Czujesz, że nadszedł czas, że chciałbyś już zamieszkać na swoim? Rodzice doprowadzają Cię do szewskiej pasji? Masz już dość brudu, który zostawiają współlokatorzy? Nie ma w tym nic dziwnego. Wszelkie marzenia jednak szybko każą Ci z powrotem stanąć na ziemi, gdy zaczynasz orientować się, jak ogromny będziesz musiał wziąć kredyt, a oddać dodatkowo dwa razy tyle. Kolejną kwestią jest to, czy w ogóle dostaniesz ten kredyt. Poniżej postaramy się przedstawić Ci warunki, jakie musisz spełniać, żeby być dla banku atrakcyjnym kąskiem i mieć świetną zdolność kredytową.

Przede wszystkim, na wstępie należy zaznaczyć, że na zdolność kredytową składa się wiele czynników i są one uzależnione od jeszcze innych elementów. Każdy bank ma swój własny sposób na wyliczanie jej, dlatego powszechne jest zdobycie zdolności w jednym i jej brak w drugim. Ogólnie jednak, rzecz biorąc, najważniejsze są zarobki. Zdolność kredytowa określa nie tylko to, czy stać Cię będzie na kredyt, ale również to, czy będziesz miał środki na utrzymanie się.

1.      Zacznijmy więc od zarobków. Należy zarabiać tyle, aby kwota raty kredytu nie przekraczała od 40 do 50% Twoich dochodów. Im wyższe zarobki, tym procent ten jest wyższy. Brane są też pod uwagę rodzaje źródeł dochodów. Najbardziej lubiane przez banki są umowy o pracę, gdzie pracownik ma, przynajmniej teoretycznie, stabilną pozycję w firmie. Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie działalności gospodarczej i dochody z kilku źródeł. Dzięki dywersyfikacji, bank wie, że jeśli znikną zarobki z jednego miejsca, pozostaną jeszcze inne.

 

Nie jest też tak, że osoby zatrudnione na tak zwanych „śmieciowych umowach” nie mają szans na kredyt. Bank to nie urząd skarbowy. Dla niego liczy się ciągłość i wysokość zarobków. Nie skreślaj więc swojej zdolności i udaj się do banku na rozmowę.

2.      Równie istotne są stałe zobowiązania – alimenty, rachunki za telefon, posiadanie samochodu, aktualne kredyty lub pożyczki, karty kredytowe itp. Im więcej takich zobowiązań, tym wyższe koszty utrzymania, a co za tym idzie, niższe możliwości spłaty rat kredytu.

3.      Bardzo istotny jest czas, na który chcemy zaciągnąć kredyt. Im dłuższy, tym zdolność kredytowa będzie większa, gdyż comiesięczne raty będą niższe, a więc możliwe będzie spłacanie ich.

4.      Ważna jest również liczba osób w gospodarstwie domowym. Im więcej zarabiających, tym lepiej, jednakże, gdy pojawiają się dzieci (które przecież nie mają dochodów, a dodatkowo generują naprawdę wysokie koszty), zdolność kredytowa maleje.

Jak widać, czynników wpływających na zdolność kredytową jest wiele. Dodatkowo, część banków uzależnia swoją decyzję o czas trwania umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej. Warto więc zapoznać się z kilkoma ofertami. Na pewno znajdzie się dla siebie odpowiednią.