Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, co to właściwie jest BIK. Powszechnie uważa się, że sama obecność w BIK-u jest zła. Fakt ten promują wszechobecne oferty pożyczek bez BIK-u. Nie oznacza to jednak tego, że BIK jest czymś złym, a to, że takie firmy w ogóle tego obecności tam nie sprawdzają.

BIK to nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej, w której tworzy się całą historię kredytową. Może być ona pozytywna lub negatywna. Pozytywna tworzy się wtedy, gdy terminowo spłacamy wszelkie raty, regularnie opłacamy rachunki za telefon na abonament, itp. Negatywna tworzy się, gdy mamy problem z terminowymi spłatami, lub gdy nie dokonujemy ich wcale.

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt, a nie jesteśmy pewni, czy go otrzymamy, warto sprawdzić swoją historię w BIK zanim zrobi to bank. Jak to zrobić? Informacja poniżej.

 

Raport BIK

Można zgłosić się do BIK-u i poprosić o przygotowanie raportu. Opcje są dwie – Raport Plus oraz Raport Plus z Informacją o Ocenie Punktowej. Ten pierwszy raport zawiera całą naszą historię kredytową, a drugi przypomina taki, jaki otrzymują banki na nasz temat. Niewielka różnica jest w samej cenie – jest to kolejno 30 i 35 zł. Do nas należy decyzja o formie dostarczenia raportu – można go odebrać osobiście lub otrzymać listem poleconym.

Aby złożyć wniosek, należy wejść na stronę www.bik.pl. Zostaje on wprowadzony do systemu i to właśnie tam możemy sprawdzać, czy raport jes już gotowy.

Niektóre banki również oferują możliwość złożenia takiego wniosku ze swojej strony, za pomocą bankowości elektronicznej. Obecnie jest to Inteligo, PKO BP oraz Meritum Bank. Wystarczy zalogować się do systemu i odnaleźć informację o złożeniu wniosku.

Dlaczego w ogóle warto sprawdzić historię w BIK? Gdyż znajdziemy tam wszelkie informacje o nas, o zaciągniętych przez nas kredytach, o wszelkich opóźnieniach związanych ze spłatami rachunków itp. Te informacje zamieszczają tam banki oraz SKOK-i. Warto też te dane zweryfikować i w sytuacji odnalezienia błędnych informacji, wysłać pismo w sprawie korekty.